يناير 20, 2022

أخبار 24

تعرض بوابة أخبار 24 أهم الأخبار وآخر الأخبار المصرية. كما نقدم أهم أخبار الرياضة والفن والاقتصاد والحوادث والترفيه والسياسة ونمط الحياة والتكنولوجيا والصحة.

brezilya'da-kovid-19'a-yakalanan-bir-kisi-218-gundur-hastaliktan-kurtulamiyor

Brezilya'da Kovid-19'a yakalanan bir kişi 218 gündür hastalıktan kurtulamıyor

Brezilya’da bilim insanlarının، bir hastanın 218 gündür yakalandığı yeni tip koronavirüsü (Kovid – 19) atlatamayışının sebebini araştırdığı açıklandı.

Sao Paulo Araştırma Vakfı’ndan (FAPESP) yapılan ve tıp alanında henüz resmi onay almamışıarıdırınırırımı ، Brezilya’da ساو باولو Üniversitesi’nde görevli bilim adamları، Kovid – ‘a yakalanan ve 218 gün iyileşemeyen bir hastaya rastladı.

Kovid – ‘a yakalanmadan önce bağışıklık sistemini zayıflatan agresif bir kanser tedavisi gören 40 ‘lı yaşlarındaki erkek hastanın، 2020’ nin Eylül ayının başlarında Kovid – 19 ‘a yakalandığı ve kendisine yapılan testlerin ancak Nisan 2021’ de negatif sonuç verdiği aktarıldı.

196 gün boyunca çoğaldı

المستقلة Türkçe’nin Reuters kaynaklı haberine göre، araştırmayı yürüten ساو باولو Üniversitesi Tıp Fakültesinde görev yapan Maria Cassia Mendes-Correa، “Hastaya belirtilerin görülmeye başlamasından sonraki 6 ila 196. günler arasında yapılan bütün PCR testleri pozitif sonuç verdi. Virüs sadece vücutta bulunmuyor aynı zamanda çoğalıyordu da. . Yani، bütün bu süreçte virüsü başkalarına bulaştırma Riski mevcuttu “dedi.

Virüsün hastanın vücudunda bulaşıcı halde bulunduğuna dair testler، haftalüklekler nuraya testler، haftalüklekler r Mendes-Correa، araştırmaya konu hastanın çoğu zaman hastanede kaldığını ancak kısa bir süre evde karantinada bulunduğunu hatırlatarak، “Virüsün çoğalma kapasitesüstü kalıcı olarak gözlemlendi “diye konuştu.

Hastadan 2021 Ocak ve Nisan ayları arasında kan، idrar ve anal bölgeden alınan örneklerden yapılan analizlerde، araştırma àrasında kan virüsün kalıcılığına rastlandığı belirtildi.

Öte yandan، hastaya yapılan serolojik testlerin، hastanın Kovid – ‘a karşı hiç antikor geliştirmediğini gösterdi.

Aynı bünyede mutasyona uğradı

Araştırmacılar، hastadan alınan örneklerde virüsün ، bazıları Kovid – 19 ‘un insan vücuduna nüfuz etmesini sağlayan “spike” proteininde olmak üzere، mutasyona uğradığını tespit etti.

Mendes-Correa ، “Bu veriler toplumda normal olarak gözlemlenen mutasyon sürecinin aynı bünye içinde gerçekleştiğini gösteriyor. Bu endişe verici bir durum، çünkü insan Organizmasına daha iyi Adapte olmuş viral variantların ortaya çıkmasını desteklemektedir “diye konuştu.

Nüfusu 210 aşan Güney Amerika ülkesi Brezilya، yarım milyondan fazla Kovid – 19 kaynaklı ölü sayısı ve milyondan fazla vaka ile dünyada salgından en çok etkilenen ülkeler arasında bulunuyor.